TWÓJ PIERWSZY SKLEP INTERNETOWY – PORADNIK

Zastanawiasz się nad sensem założenia własnego sklepu internetowego? Szukasz sposobów by być najskuteczniejszym w prowadzeniu swojej działalności? Może już posiadasz swój sklep, ale Twoje wyniki finansowe nie są zadowalające i zastanawiasz się, gdzie popełniasz błędy? Jeżeli na którekolwiek z postawionych pytań odpowiedziałeś twierdząco, niniejszy poradnik został stworzony specjalnie dla Ciebie!

Sklep internetowy: Czy warto?

Sklepy internetowe z roku na rok zyskują coraz większą popularność. Dziś, większości z nas trudno byłoby wyobrazić sobie rzeczywistość, w której wszystkie zakupy musielibyśmy wykonywać w tradycyjnych sklepach. Większość firm prowadzących sprzedaż oferuje tego typu rozwiązania, nawet sklepy spożywcze wciąż kojarzone ze sprzedażą stacjonarną coraz częściej decydują się na wprowadzenie opcji sprzedaży w sieci. Trudno jest wymienić wszystkie plusy tego rozwiązania, niewątpliwie należą do nich jednak:

1. Wygoda obu stron i redukcja kosztów względem tradycyjnego sklepu

W przypadku małej działalności odliczyć można koszty lokalowe – na początku magazynem może być nawet oddzielny pokój w twoim własnym mieszkaniu, zatem nie musisz przejmować się opłatami i wybraniem odpowiedniej lokalizacji, czego konsekwencją jest praca zdalna. Twój klient również cieszy się z możliwości zamówienia produktów bez ruszania się z własnego domu.

2. Ekspansja biznesu na cały świat

Zakładając swój sklep internetowy otwierasz się na konsumentów z całego świata, podczas gdy w tradycyjnym punkcie sprzedażowym jesteśmy ograniczeni do klienteli mieszkającej w pobliżu fizycznego sklepu. Sytuacje pandemiczne ukazały dodatkową, niedocenianą do tej pory zaletę – brak bezpośredniego kontaktu sprzedawcy z klientem.

3. Bezpieczeństwo w sytuacjach wyjątkowych, takich jak pandemia

Przedsiębiorcy, którzy oprócz tradycyjnej sprzedaży oferowali swoje produkty w formie sklepów internetowych, nie byli zmuszeni do całkowitego zamknięcia swojej działalności i zrezygnowania z dochodów. To tylko niektóre z wielu licznych zalet przeniesienia swojej działalności do internetu lub wsparcia tradycyjnego modelu o dodatkowy kanał sprzedaży.

4. Szybki podgląd preferencji klientów

Prowadząc swój sklep internetowy możesz szybko uzyskać informacje na temat swoich klientów oraz ich potrzeb i upodobań. Wykorzystując te dane łatwo uzyskasz informacje pozwalające zoptymizować Twój sklep, dobrać asortyment i odpowiednio skierować działania marketingowe. Równie łatwo możesz zdobyć informacje na temat konkurencji oraz wszelkich przemian i nowości gospodarczych. Co daje Ci dostęp do ważnych informacji rynkowych, dzięki którym możesz rozwijać swój sklep.

Podsumowując, posiadanie własnego sklepu internetowego coraz bardziej staje się nie tylko opłacalne dla przedsiębiorców, lecz zaczyna ocierać się o konieczność.

Zadbaj o swoje internetowe „półki!” – Design strony i zdjęcia produktów

1. Estetyczny i intuicyjny layout strony to podstawa!

Jeżeli posiadasz doświadczenie w handlu tradycyjnym, doskonale zdajesz sobie sprawę jak ważna jest odpowiednia prezentacja oferowanych produktów. Nie bez powodów znane firmy franczyzowe nie pozwalają swoim partnerom na dowolność w tym aspekcie, wyznaczając ścisłe zasady rozmieszczania produktów w obrębie sklepu. Odpowiednia ekspozycja sprzedawanych dóbr może skutecznie zwiększyć sprzedaż, natomiast złe i nie intuicyjne rozmieszczenie produktów doprowadzi klientów do frustracji, uniemożliwi szybie zrobienie zakupów i w najlepszym wypadku skutkować będzie mniejszym koszykiem produktów, w najgorszym zaś rezygnacją z zakupów i przejście do sklepu konkurencji.

Analogiczne mechanizmy działają w przypadku sklepów online. Sposób prezentacji produktów w sklepie internetowym zależy bezpośrednio od wybranego układu strony (tak zwany „layout”) i można porównać do sklepowych półek. Te, muszą być zaprojektowane w sposób ergonomiczny, to znaczy z uwzględnieniem cech ludzi, tak, by korzystanie z nich było jak najwygodniejsze. Tak samo, jak zbyt wysoka półka w popularnym sklepie spożywczym sprawi, że klienci będą rezygnować z kupowania niewygodnie umieszczonych produktów, zbyt mały font użyty na stronie internetowej bądź nieintuicyjne rozmieszczenie elementów (np wyszukiwarka produktów umieszczona na samym dole strony) skutecznie zniechęcą do korzystania ze sklepu.

2. Dołóż wszelkich starań, by zdjęcia były jak najlepszej jakości!

Każdy producent, który chce sprzedać jak największą liczbę oferowanych przez siebie produktów, bardzo wiele uwagi poświęca opakowaniu, które stanowi swojego rodzaju wizytówkę produktu – zaproszenie do jego kupna. Opakowanie musi przyciągać wzrok i być zaprojektowane w estetyczny sposób, by zwiększyć szanse na wybranie tego konkretnego przedmiotu zamiast alternatyw konkurencji. W przypadku sklepu internetowego, pudełkiem Twojego produktu jest zdjęcie wraz z nazwą oferowanego przedmiotu wyświetlane na stronie sklepu, oraz opis, który pojawia się po wejściu na jego stronę. Zawsze dbaj o to, by zdjęcia przedmiotów które oferujesz były wykonane w sposób profesjonalny i estetyczny oraz cechowały się wysoką rozdzielczością. Obrazek, który ma zachęcić do kupna, musi przedstawiać produkt w możliwie jak najatrakcyjniejszy sposób.

 Pamiętaj jednak, że zdjęcie musi przede wszystkim jak najwierniej odzwierciedlać realny wygląd przedmiotu. Niechlujna fotografia zniechęci potencjalnego klienta, jednak obraz przedstawiający wyidealizowaną wizję produktu, w którym z pomocą programu graficznego zbyt mocno „poprawiono” kolory i zamaskowano niektóre wady produkcyjne może narazić nas na oskarżenia o oszustwo i liczne reklamacje. Zdjęcie powinno więc zachęcać do kupna, przedstawiając jednocześnie rzeczywiste cechy produktu.

3. Utrzymaj uwagę klienta odpowiednio skonstruowanym opisem

Gdy dany produkt zainteresuje klienta, ten z pewnością zechce wejść na jego stronę i zapoznać się z jego opisem. Pamiętaj, że dobry opis to taki, który dokładnie charakteryzuje swój desygnat. Oprócz suchej specyfikacji, postaraj się też przedstawić produkt używając języka korzyści. Dobrą metodą jest zamieszczenie prostej tabelki wymieniającej cechy danego przedmiotu (kolor: czarny, wymiary: A x B x C) krótkiego opisu, posługując się przytoczoną wcześniej metodą. Zamiast pisać, że oferowany „produkt ma kolor czarny” napisz, że „czarny kolor ułatwia utrzymanie produktu w czystości”. Cechy, staraj przedstawiać się w formie korzyści, nadając im pozytywne znaczenie.

Jakie zabezpieczenia wybrać i jak wypływają one na pozycjonowanie sklepu?

1. Po pierwsze – nie skąpić!

Firmy zajmujące się produkcją stron internetowych często oferują pakiety zabezpieczeń, w jakie wyposażona jest witryna sklepowa. Jakie korzyści płyną z posiadania zabezpieczeń i przed czym bronią nas takie systemy? Ich głównym celem jest zapobieganie kradzieży danych naszych klientów (nie tylko haseł i loginów, lecz również personaliów takich jak adresy, a nawet numery kart płatniczych) oraz walka z potencjalnie paraliżującymi działanie sklepu atakami hakerskimi.

Przykładem drugiego z wymienionych zagrożeń są ataki typu DDoS, polegające na zalewaniu witryny sklepowej bardzo dużą ilością zapytań, która przekracza moce przerobowe serwera obsługującego stronę internetową. W rezultacie, sklep staje się niedostępny dla użytkowników. Nie powinno się oszczędzać na zabezpieczeniach z dwóch głównych względów – po pierwsze podnoszą one zaufanie i poczucie bezpieczeństwa klientów, oraz pozwalają spokojnie spać samemu właścicielowi witryny, po drugie zaś, wyszukiwarki internetowe preferują sklepy o lepszym pakiecie zabezpieczeń, umieszczając je wyżej wśród wyników wyszukiwania, co od razu daje nam przewagę nad konkurencją wyposażoną w gorsze pakiety zabezpieczeń.

O pozycjonowaniu słów kilka

W poprzednim akapicie zaznaczyliśmy w delikatny sposób temat pozycjonowania, czyli podejmowania działań mających polepszyć pozycję naszego sklepu w wynikach wyszukiwarek internetowych. Dlaczego pozycjonowanie jest tak ważne? Jak wspomnieliśmy we wstępnie, sklepy internetowe zyskują coraz większą popularność zarówno wśród dużych jak i mniejszych przedsiębiorców. Oznacza to, że z dużym prawdopodobieństwem istnieją inne sklepy internetowe zbliżone ofertą do Twojego. Jednak zadbałeś już przecież o odpowiedni wygląd sklepu, estetykę zdjęć i zamieszczone opisy produktów są rzeczowe i zachęcające do kupna, a twój sklep zdecydowanie prezentuje się ponadprzeciętnie i nowocześnie. To jednak nie wystarczy. Dalekie miejsce twojego sklepu w wynikach wyszukiwarki oznacza, że bardzo wielu klientów nie doceni kunsztu wykonania twojej witryny, bo po prostu na nią nie wejdzie. Nie bez powodów „druga strona googla” stała się popularnym tematem do licznych żartów – internauci przyzwyczajeni do szybkiej konsumpcji treści nie chcą tracić czasu na długotrwałe wyszukiwanie najlepszego sklepu, lecz często kierują się łatwością w wyszukiwaniu, która kojarzy się z profesjonalizmem, popularnością i rzetelnością.

1. Google Ads- rozpocznij swoją pierwszą kampanię reklamową z Google!

Podczas codziennego surfowania po sieci, z pewnością rzuciły Ci się w oczy spersonalizowane reklamy dopasowane do twoich wcześniejszych wyszukiwań. Zastanawiałeś się nad kupnem nowego telewizora przed mistrzostwami europy? A może chciałeś wykorzystać urlop na remont łazienki? Jedno jest pewne – nagle w twojej wyszukiwarce pojawiły się propozycje szukanych przez Ciebie wcześniej produktów z linkami do konkretnych sklepów. Twoja witryna również może korzystać z tego rodzaju kampanii marketingowej! Google ADS pozwala Ci dotrzeć do klientów, którzy wykazują realne zainteresowanie kupnem produktów z twojej oferty zwiększając prawdopodobieństwo, że zostawią u Ciebie swoje pieniądze. By korzystać z dobrodziejstw systemu Google ADS, niezbędne będzie jednak trochę wysiłku – będziesz musiał zainstalować kod Google Analytics, który otrzymasz po utworzeniu własnego konta w tej usłudze. W trosce o nieprzerwane działanie strony zalecamy, by zostawić tę czynność specjalistom, gdyż wymaga ona ingerencji w kod źródłowy strony internetowej – nieodpowiednie wykonanie tego zadania może skutkować usunięciem niektórych funkcjonalności sklepu, lub nawet jego całkowitym zepsuciem. W takiej sytuacji konieczny jest kontakt z firmą odpowiedzialną za stworzenie strony i prośba o pomoc techniczną.

2. Keep calm and keep Blogging!

Jedną z metod polepszenia wyników wyszukiwania twojego sklepu już poznałeś – to inwestycja w odpowiednie zabezpieczenie witryny. Drugą metodą jest poszerzenie działalności twojego sklepu o podpięty do niego blog, gdzie zamieszczane będą oryginalne i ciekawe artykuły związane z twoją branżą. Dobrze prowadzony blog to taki, który jest żywy – oznacza to, że stale pojawiają się na nim wartościowe treści i prowadzi aktywną działalność w blogosferze, udzielając się w komentarzach pod innymi ciekawymi blogami.

Pamiętaj, że informacja jest walutą internetu, zatem wartościowa strona to taka, która informacje generuje oraz nimi obraca – dokładnie tak samo jak robią to korporacje z pieniędzmi w świecie rzeczywistym. Sztuka prowadzenia własnego bloga jest jednak czasochłonna i trudna, dlatego najlepiej jest zostawić ją profesjonalistom, co zagwarantuje wysoką jakość tekstów. Dobrym adresem jest nasza agencja marketingowa.

3. Algorytmy Panda i Pingwin – pozwól specjalistom pomóc Ci przetrwać w internetowym ZOO!

Jest jeszcze jeden specjalny składnik, który należy dodać do wartościowych tekstów w Internecie, w celu zwiększenia swojego zasięgu i polepszenia pozycji w wyszukiwaniach.  By zmaksymalizować działanie mikroblogów podpiętych pod sklep, niezbędna jest znajomość sposobu działania algorytmów z jakich korzystają wyszukiwarki internetowe. Pisaniem treści zoptymalizowanych pod systemy wyszukiwania zajmują się SEO copywriterzy – to marketingowcy wyszkoleni specjalnie do tworzenia profesjonalnych tekstów, którzy dodatkowo od kuchni znają wszystkie mechanizmy pozycjonowania. SEO copywriter dokładnie wie jakich słów kluczowych należy używać, w jaki sposób organizować artykuły. Zna też metody działania algorytmów takich jak Panda, Pingwin czy RankBrain. Najnowsze zdobycze w dziedzinie wyszukiwania, takie jak wyszukiwanie semantyczne stosowane przez Google znacząco komplikuje tworzenie optymalnych treści tworzonych do zwiększenia pozycjonowania – jakość samego tekstu musi iść w parze ze spełnieniem ścisłych wymagań stawianych przez algorytmy. To zadanie dla prawdziwych agentów specjalnych,  takich jak my 🙂

4. Więcej zdjęć produktu = lepsze zdjęcia = lepsze wyniki w google

Pamiętasz, kiedy zaznaczaliśmy, że zdjęcia muszą wiernie oddawać rzeczywisty wygląd produktu? Najlepszą metodą do osiągnięcia tego celu jest wstawienie dużej ilości zdjęć wykonanych pod różnym kątem lub w różnych stanach (w przypadku urządzeń składanych). Wyszukiwarki internetowe „myślą” w sposób podobny nadając priorytet tym sklepom, które umieszczają dużą ilość zdjęć oferowanych produktów.

Pozycjonowanie jest bardzo rozległym tematem, któremu poświęcono osobne książki i artykuły. Przedstawiliśmy tutaj jednak pewne triki, które znacząco podniosą popularność Twojego sklepu zwiększając w nim ruch.

Podsumowanie

W tym poradniku przekazałem Ci kilka cennych informacji niezbędnych do efektywnego prowadzenia sklepu internetowego. Jeżeli będziesz przestrzegać tych prostych porad, z pewnością zaczniesz obserwować wzrost skuteczności sprzedaży produktów i znaczące wzmożenie ruchu. W celu zmaksymalizowania swojego sukcesu, niezbędna będzie jednak pomoc profesjonalnej firmy marketingowej, takiej jak nasza. Od lat zajmujemy się zagadnieniem marketingu internetowego i z pewnością wypracujemy odpowiednią strategię pasującą do Twojego biznesu. Wiedza z zakresu marketingu internetowego jest na tyle rozległa, że przedstawienie całości zagadnienia w formie krótkiego poradnika jest niemożliwe, dlatego warto zaufać profesjonalistom. Z chęcią zapraszamy Państwa do współpracy i zachęcamy do zadawania pytań.

Pozdrawiamy, zespół Star Center 🙂